Na zdjęciu od lewej delegat episkopatu ds. Ruchu Światło-Życie ks. biskup Krzysztof Włodarczyk, moderator generalny RŚŻ ks. Marek Sędek, para krajowa Katarzyna i Paweł Maciejewscy, moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Krzysztof Łapiński. To główni posługujący i odpowiedzialni.

 

 

 

Co roku w styczniu odbywa się spotkanie odpowiedzialnych Domowego Kościoła. Pojechaliśmy na to. Tym razem odbyło się to w Zduńskiej Woli, w mieście urodzenia św. Maksymiliana Kolbe. Mieliśmy okazję zobaczyć muzeum jemu poświęcone, które mieści się w domu jego urodzenia i kościół, w którym był ochrzczony. Wysłuchaliśmy pasjonującej historii świętego męczennika. Polecamy. To był rzeczywiście Boży szaleniec.

 zdj. Muzeum św. Maksymiliana Kolbego 

Oto jakie były główne tematy i wydarzenia tego spotkania:

Rekolekcje tematyczne

To był główny temat spotkania. Omawialiśmy, jakie są podejścia do rekolekcji tematycznych. Jakie są rodzaje rekolekcji tematycznych. Jakie są powody ich organizowania. Jaki jest ich cel. Pojawiło się pojęcie formacyjnych rekolekcji tematycznych jako nieodzownego elementu formacji permanentnej. Tematyka będzie jeszcze opracowywana przez krąg centralny, a my będziemy przekazywać to podejście poprzez pary rejonowe.

Domowy Kościół na Litwie

Para rejonowa z Litwy pokazała, jak rozwija się Domowy Kościół na Litwie. A jego historia jest krótka, bo wystartował w 2014 roku. My mieliśmy okazję być tam w 2015 roku. Wówczas był jeden krąg pilotowany i drugi startował z etapem ewangelizacji. Obecnie jest 21 kręgów. Mają już małżeństwa po III stopniu Oazy Rodzin, a wszyscy w kręgach, które zakończyły pilotaż, są po I stopniu OR. Tak to się robi na Litwie.

 

Ruch Światło-Życie na misjach

Moderator Generalny Ruchu Światło Życie ks. Marek Sędek opowiedział o rozwoju młodzieżowego Ruchu Światło-Życie w Afryce i Azji. Tworzone są grupy młodzieżowe w Tanzanii i Kenii. Młodzi Afrykańczycy z wielkim entuzjazmem dołączają do Oaz. W Chinach jest Oaza Dzieci Bożych. Natomiast na Filipinach tworzone są zarówno grupy młodzieżowe, jaki i kręgi Domowego Kościoła.

Zmiana pary filialnej w filii pelplińskiej.

Miało miejsce oficjalne przekazanie posługi w filii pelplińskiej. To jest filia, do której należy również wspólnota naszej diecezji. Dorota i Piotr Jasińscy przekazali posługę Dorocie i Jackowi Skowrońskim dotychczasowej parze diecezjalnej diecezji gnieźnieńskiej. Będą nas odwiedzać corocznie na spotkaniach kręgu diecezjalnego. A może nie tylko…

 

Niezmiernie budującym jest, że Domowy Kościół rośnie. Słychać od par diecezjalnych, że liczba pilotowanych kręgów rośnie. Módlmy się o kapłanów, którzy będą nas wspierać. Spotkanie było w byłym (niestety) seminarium duchownym Księży Orionistów zamienionym na ośrodek rekolekcyjny (na szczęście).

Kasia i Marek