Zaczęliśmy od Eucharystii w kaplicy, w której przygotowują się przyszli  kapłani, czyli kaplicy seminaryjnej. Jak przystało na temat „o formacji dzieci i młodzieży” było wśród nas bardzo dużo tejże właśnie młodzieży. Przeważnie ubrani w mundury harcerskie. To nasz „narybek”. Homilię możecie wysłuchać na nagraniu pod tym linkiem.

Potem w Centrum Dialogu omówiliśmy temat. Mocnym słowem i w energetyczny sposób nasi goście z Gdańska Joanna i Szymon Budowie (na zdjęciu powyżej) mówili o rozkręceniu Oazy Dzieci Bożych. O tym jak demonstracje w 2020 uświadomiły im, że coś trzeba zrobić dla Wiary i Formacji (WF) dzieci i młodzieży. Jak poszukali takich, co też chcą coś zrobić w tym kierunku, bo wspólnie jest efektywniej. I poszło. Najpierw od małych grupek. Teraz mają wiele dużych.

O Skautach Króla opowiedział Mateusz Rutkowski. W rejonie Bielany rodzice również mieli świadomość, że w wychowaniu w wierze lepiej jest działać w grupie, dlatego w zeszłym roku przy rejonowej wspólnocie DK na Bielanach powołali grupę harcerską Skautów Króla. Prowadzą to rodzice z DK i wspólnie ze swoimi dziećmi przeżywają tę przygodę. Również przygodę z Panem Bogiem.

O Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej a w szczególności o elementach wychowania religijnego w tym harcerstwie opowiadały wędrowniczka Zosia Kalczyńska i samarytanka Agnieszka Peret. Opowiadały o wakacyjnych obozach w lesie, o edukacji w zakresie bezpieczeństwa, o pracy w ciągu roku, o zlotach, złazach, o zadaniach religijnych, o kursach i sprawnościach. Wykazały też różnice pomiędzy ZHR a najbardziej znanym ZHP.

Pomądrzyliśmy się również my, Kasia i Marek, powiedzieliśmy parę słów, jak można w życiu rodzinnym wykorzystać Zobowiązania DK do formacji religijnej własnych dzieci.

Ksiądz Wacław Dokurno przedstawił też kapłańską perspektywę. Nie będziemy tu przytaczać słów, gdyż ks. Wacław napisał o tym artykuł, który ukaże się w najbliższym „Wypłyń na głębię”, do lektury którego zachęcamy.

Podsumowując: zachęcamy do zapewnienia WFu (Wiary i Formacji) dla swoich dzieci. Najlepiej to zrobić w grupie – wspólnotowo. Najlepiej we wspólnocie, która ma już opracowane metody. Jeśli szukacie, dajcie nam znać.

Kasia i Marek

para diec.

 

fot. Mateusz opowiada o Skautach Króla

fot. Zosia i Agnieszka opowiadają o ZHR

 

fot. Małe dzieci zostały na konferencji z rodzicami, a starsze jako Skauci Króla miały zajęcia na zewnątrz.