Rok formacyjny 2017/2018 nosi hasło: ”Sługa Niepokalanej”. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć sobie postać Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i podążyć jego śladem.

Nasz założyciel, 5 lat po otrzymaniu święceń kapłańskich, od 1955 do 1956 r. przebywał w Niepokalanowie, studiując duchowość i metody pracy apostolskiej św. Maksymiliana. To stąd ks. Blachnicki zaczerpnął duchowość Maryjną Ruchu Światło-Życie i stąd niezwykły tytuł Matki Bożej – Niepokalana. Konferencję zakończyliśmy oddaniem naszych rodzin Niepokalanemu Sercu Maryi.

Na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Eucharystii i Apelu Jasnogórskiego ciągle aktualne były słowa Jana Pawła II „Jest to miejsce duchowej przemiany, odnowy życia Polaków. Niech takim na zawsze pozostanie…”

W tym roku 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka wybrała Katowice na miejsce swojego spotkania. To tu, w Katowicach, w czasie pobytu Franciszka Blachnickiego na oddziale skazańców, w 1942 roku dokonało się jego nagłe nawrócenie. To tu w 1957 powołał Krucjatę Wstrzemięźliwości. I to tutaj w roku 1961 za swoją działalność przeciwdziałającą alkoholizmowi został uwięziony przez ówczesne władze państwowe. Uczestniczyliśmy w pięknej liturgii Słowa Bożego w kościele Jutrzenki Wolności, Drodze Krzyżowej w słonecznej jesiennej scenerii parku Kościuszki i przepięknej Eucharystii w Katedrze Chrystusa Króla. Radowała tak liczna obecność wojsk Gedeona.

W niedzielne przedpołudnie uczestniczyliśmy w Eucharystii w Dolnym Kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Tutaj modliliśmy się przy grobie naszego założyciela. Był też czas na zadumę, adorację i Modlitwę uwielbienia.

Rozradowani, pełni nadziei, sił i ubogaceni duchowo tym, że mogliśmy dotrzeć do miejsc, początków naszego Ruchu i stąpać po śladach ks. Franciszka wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Przez cały czas naszej pielgrzymki towarzyszyła nam modlitwa różańcowa, Jutrznia, Godzinki, gitara i śpiew. Był też czas na świadectwa, bliższe zapoznanie się i dowcipy. Przepiękna słoneczna pogoda dopełniła całości. Za wszystko serdecznie dziękujemy współuczestnikom i organizatorom, a zwłaszcza o. Leszkowi, Ewie i Sylwkowi oraz naszej diakonii muzycznej.

Chwała Panu

Małgosia i Zygmunt Zukierscy

[Link do zdjęć]