Jak co roku o tej porze ma miejsce spotkanie wszystkich par diecezjalnych i filialnych z parą krajową, aby podsumować pracę roczną Domowego Kościoła. W sobotę 12 września 2020 przyglądaliśmy się temu co za nami, ale również staraliśmy się odkryć Boży plan na przyszłość. Ten rok upływać nam będzie pod hasłem „Dojrzałości w Chrystusie”, ale również setnej rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego.
Tematy na tegorocznym spotkaniu:
Projekt zmian zasad DK.
Ku końcowi zbliża się opracowywanie nowych Zasad DK. Tym razem praca nad nimi odbywa się w sposób kolegialny z kręgiem centralnym. Oto kilka najważniejszych zapowiedzianych zmian.
Rozdział 1 – Postanowienia ogólne
dodano zapis mówiący o siedzibie sekretariatu DK.
Rozdział 2- cele, zadania i metody działania DK
nastąpiło doprecyzowanie określenia zobowiązania: regularne spotkanie ze słowem Bożym —> regularne studium Pisma Świętego. Doprecyzowanie to miało na celu wyraźne rozróżnienie namiotu spotkania i zobowiązania czytania Pisma Świętego.
Rozdział 3 – ( wprowadzony) – Droga Formacji
opis formacji podstawowej i permanentnej, z jasnym wyodrębnieniem trzech etapów
formacji:
wyodrębnienie Triduum Paschalnego,
doprecyzowanie zapisów dotyczących pracy kręgów na etapie formacji permanentnej,
doprecyzowanie zasad rekolekcji tematycznych.
Rozdział 4- Członkostwo w DK
bez zmian
Rozdział 5 – Struktura DK
uporządkowanie części ogólnej
ułożenie punktów wg struktury DK ( krąg, rejon, diecezja, filia, kraj)
doprecyzowanie zadań par na poszczególnych szczeblach
zapis dotyczący par łącznikowych
kwestie związane ze skarbnikami DK na szczeblu diecezjalnym i krajowym.
tryb wyboru par diecezjalnych, filialnych i krajowych
Rozdział 6 – dobra doczesne
zapis dotyczący składki
odpowiedzialność finansowa na poszczególnych szczeblach
Centralny Dom Rekolekcyjny DK
Praca w roku formacyjnym 2020/2021
Wyraźnie i dobitnie zostało podkreślone, że comiesięczne spotkania kręgów muszą się odbywać. Należy zweryfikować swoje podejście do spotkań domowych. Może przez jakiś czas powinny być to spotkania w salkach przy kościele, może w ogrodzie, innym dużym pomieszczeniu a w ekstremalnych przypadkach nadal zdalnie. Winniśmy się jednak bezwzględnie spotykać co miesiąc i realizować nasze zobowiązania. Pamiętać należy o bezpieczeństwie i trosce o bliźnich.
Rekolekcje planować. Przy czym należy być elastycznym. Sposób i liczebność osób należy dostosowywać do warunków i wymogów sanitarnych.
Statystyki
W Polsce jest około 41000 członków Domowego Kościoła w 4531 kręgach. Jest to lekki spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym, w którym było 4605 kręgów. Czyli nastąpiło zatrzymanie trendu wzrostowego. Dla porównania w roku 2006 w DK było 23700 osób w 2736 kręgach.
Formację podstawową (I, II, III stopień OR i ORAR I i II) ma 17% par małżeńskich w DK.
Randka małżeńska
Stworzona została aplikacja o tej nazwie, która ma pomagać w nauce dialogu małżeńskiego oraz ewangelizacji. Wkrótce będzie dostępna.
Modlitwa Magnificat
To propozycja modlitwy na ten rok
Refleksje czasu covidowego z głosów par diecezjalnych
Zauważalne jest wiele pomysłowości, inwencji i nowego zaangażowania wśród ludzi Domowego Kościoła w wyniku epidemii, a jednocześnie w niektórych obszarach stagnacja lub regres tłumaczony epidemią.
Obserwowane są liczne podziały i spory w kręgach w kwestiach politycznych, oceny, co jest godne a co niegodne w sprawach religijnych (komunia na rękę, modlitwa przez internet itp.), podejścia do epidemii, noszenia maseczek. Tworzą się negatywne emocje pomiędzy członkami kręgów prezentujących odmienne podejścia. Dlaczego? Dominowała odpowiedź, że przyczyną jest zbyt płytkie rozumienie nauki Chrystusa, które objawia się w tej kryzysowej sytuacji.
Oto kilka fotek z tego wydarzenia
Przewodnicy duchowi w maskach. Od lewej ks. Krzysztof Łapiński – moderator krajowy DK, ks. biskup Adam Włodarczyk – delegat KEP do RŚŻ, ks. Marek Sędek – moderator generalny RŚŻ