Wieczerza Pańska. Święto kapłanów. Wielki Czwartek zawsze obchodzony w kościołach na Eucharystii. Tym razem będzie inny i dla nas wiernych, i dla kapłanów. Dla nas bez eucharystii, dla kapłanów sam na sam z Bogiem, ale bez wiernych. Może dzięki temu my bardziej docenimy uczestnictwo w cudzie, jaki odbywa się  na mszach świętych, może kapłani zatęsknią za nami, za ludźmi współwyznającymi z nimi Chrystusa.

Jak my osobiście będziemy świętować Wielki Czwartek? Planujemy zrobić uroczystą wieczerzę w naszym domu. Pomodlimy się. Odczytamy fragment Pisma Świętego o Wieczerzy Pańskiej. Podzielimy się chlebem, który zamierzamy samodzielnie upiec. Na stole będziemy mieć menorę, która ma nam symbolizować Paschę. Będziemy spożywać potrawy, a jeśli atmosfera na to pozwoli to, porozmawiamy o odczytanym fragmencie Pisma. Na pewno będziemy umywać sobie nawzajem nogi. To już taka nasza rodzinna tradycja od kilku lat zainspirowana przeżytymi rekolekcjami III-ego stopnia. Ojciec przynosi miskę z wodą i ręcznik. Następnie każdemu po kolei myje i wyciera  nogi. Potem wykonują to kolejni członkowie rodziny, którzy  są chętni tego dokonać.

Pomodlimy się za naszych kapłanów. Wyślemy smsy z życzeniami. Wszak to jest ich święto. Już teraz za pomocą tej strony składamy wszystkim księżom, a w szczególności naszym moderatorom, życzenia ogromnej miłości do Boga, wiary co najmniej wielkości ziarnka gorczycy, zapału do zarażania tą miłością i wiarą. Życzymy nieustającej nadziei, że ta wiara i miłość się rozprzestrzeni kierując nas wszystkich do Nieba.

Zaglądajcie na stronę diecezji toruńskiej, bo tam znajdziecie porady dotyczące świętowania Triduum i Zmartwychwstania Pańskiego w domu. W tworzeniu tego materiału miała współudział nasza wspólnota.

Całość znajdziecie pod tym linkiem:

KOŚCIÓŁ W DOMU – CZYLI JAK PRZEŻYĆ TRIDUUM PASCHALNE W RODZINNYM GRONIE

KMK