Dzień Dziecka Utraconego jest szczególnie obchodzony u nas w Polsce od 2004 r.

W dniu 15 października 2021 r. w Parafii Jezusa Miłosiernego w Brodnicy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej ofiarowanej w intencji Dziecka Utraconego. Mszę poprzedził różaniec odmawiany przez przedstawicieli naszej wspólnoty z rozważaniami:

 „Proszę Cię Panie za tymi osieroconymi rodzicami, którzy przeżywają swoje cierpienie nie uzyskując zrozumienia u najbliższych. Za tych w żałobie, którzy są wyśmiewani za najmniejsze okazanie bólu po stracie dziecka. Za tych, którym otoczenie utrudnia wyprawienie pogrzebu, bo dziecko miała zaledwie kilka tygodni życia w łonie matki. Daj nam Jezu spieszyć ze współczuciem pełnym szacunku dla czyjegoś cierpienia.”

Mszę Święta poprowadził proboszcz ks. Wiesław Pacak w koncelebrze z wikarym ks. Michałem Paluchem. Ten szczególny czas został uwypuklony szczególnie podczas kazania w wykonaniu ks. Wiesława Pacaka, który podkreślił jak ciężko również kapłanom uczestniczyć w ostatniej posłudze przy odchodzącym dziecku i przy towarzyszeniu rodzinie.

Na zakończenie Mszy małżonkowie Elżbieta i Kazimierz Kozłowscy z Chełmna moderatorzy Diakonii Życia diecezji toruńskiej dali świadectwo swojego doświadczenia po utracie dwójki krótko żyjących dzieci. Ukazali, jak z wielkim bólem starali się żyć dalej… Obecnie świadczą, że mają czworo dzieci – dwoje w niebie i dwoje na ziemi…

Na zakończenie udaliśmy się na spotkanie do salki przy pobliskiej plebanii. Nie było nas dużo. Pomimo smutnych treści poznaliśmy nowe osoby, które miały możliwość usłyszeć o naszej wspólnocie. Miało też miejsce miłe spotkanie osób, które nie widziały się od wielu lat…

„W chwilach trudnych Panie naucz nas mądrego milczenia z tymi, którzy płaczą.”

Hania i Modest