Bal Niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, w sobotę 10.11.2018, odbył się kolejny, trzeci już Bal Niepodległości organizowany przez Domowy Kościół Diecezji Toruńskiej. Patronat nad całym przedsięwzięciem objęli: Biskup diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel, Marszałek województwa Piotr Całbecki i Prezydent miasta Torunia Michał Zaleski.

W reprezentacyjnej Sali Dworu Artusa zgromadziło się ponad 120 osób, aby wspólnie celebrować to wydarzenie. Głównymi prowadzącymi część artystyczną byli znani aktorzy Dorota i Radosław Pazurowie. Wspaniale zaprezentowała się orkiestra wojskowa garnizonu toruńskiego pod batutą kapitana Żeleśkiewicza. W tym roku repertuar obejmował okres 100 lat od odzyskania niepodległości.

Po koncercie wszyscy stanęliśmy do wspólnego zdjęcia i rozpoczęliśmy bal polonezem poprowadzonym przez utalentowanego wodzireja Marcelego Mateckiego. Do tańca przygrywał nam zespół ze wspaniałą wokalistką Joanną Czajkowską – Zoń.

Firma cateringowa serwowała pyszne dania ciepłe, zimne zakąski, a także ciasta i słodycze. Tradycyjnie już odbyło się wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Specjalnie na tą okoliczność został wydany śpiewnik, który był pomocny szczególnie przy większej liczbie zwrotek.

Miłą niespodzianką był występ Tomasza Kuriaty i Agnieszki Witki prezentujących muzykę dawną.

Jak zwykle nie mogło zabraknąć loterii i aukcji, przychód z których zasili fundusz rekolekcyjny Domowego Kościoła.

O północy wjechał na salę ogromny biało – czerwony tort ozdobiony wielkim kotylionem.

Oczywiście bal był bez alkoholu, co wpisuje się w ideę szerzenia Nowej Kultury. Nikomu z obecnych to nie przeszkadzało, humor dopisywał, wszyscy świetnie się bawili i na zakończenie balu zwyczajowo zaśpiewali pieśń oazową „Zjednoczeni w Duchu „

Agnieszka Białek