Około dwa tysiące osób z całej Polski wzięło udział w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. – Małżonkowie powinni na nowo odkrywać znaczenie miłości ofiarnej w swoim małżeństwie – mówił w homilii bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy świętej.
Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w dniu 99. urodzin św. Jana Pawła II i w 40. rocznicę zawołania papieskiego „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Kaznodzieja podkreślał, że małżonkowie powinni stale przywoływać Ducha Świętego, który buduje jedność i miłość. – Rodzina na fundamencie miłości małżeńskiej pozostanie zawsze wyjątkowym miejscem dojrzewania człowieka do wspólnoty z drugim człowiekiem – powiedział celebrans.
Zachęcał małżonków, aby w trudnych momentach powracali do dnia zawarcia sakramentu małżeństwa. – Małżonkowie powinni na nowo odkryć znaczenie miłości ofiarnej w swoim małżeństwie, ale nie da się tego uczynić bez pomocy Ducha Świętego – zaznaczył bp Włodarczyk.
Stwierdził, że egoizm jest zagrożeniem głębokiej wspólnoty członków rodziny. – Rodzina jako wspólnota osób domaga się zachowania postawy ofiary, która zakłada często rezygnację z siebie na rzecz drugiej osoby. Codzienne zmaganie się z własnym egoizmem jest koniecznym warunkiem, aby rodzina była rzeczywistą jednością osób – akcentował hierarcha.
Prosił wiernych, aby od Ducha Świętego uczyli się pięknej miłości wciąż gotowej do poświęceń. – Każda rodzina musi sobie zdawać sprawę, że napięcia, konflikty, niezgoda uderzają we wspólnotę członków rodziny, a postawa miłości ofiarnej buduje tę wspólnotę – wskazał biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Z pielgrzymami spotkał się także bp Łukasz Buzun, który podkreślał, że modlitwa za rodzinę jest w tym czasie najbardziej wartościowa .Po Mszy św. biskupi, kapłani i przedstawiciele Kościoła Domowego udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa, gdzie para krajowa Kościoła Domowego zawierzyła patronowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz Domowy Kościół.
Podczas pielgrzymki konferencję nt. „Aktualizacja myśli Jana Pawła II do rodzin” wygłosił ks. Krzysztof Łapiński, krajowy moderator Kościoła DomowegoWraz z bp. Krzysztofem Włodarczykiem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie modlili się: ks. Krzysztof Łapiński, moderator krajowy Domowego Kościoła, ks. Michał Pacyna, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, ks. Maciej Krulak, moderator Ruchu Światło-Życie diecezji kaliskiej, Katarzyna i Paweł Maciejewscy z archidiecezji poznańskiej, para krajowa Domowego Kościoła, Jagoda i Zbigniew Gajewy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz liczne delegacje Kościoła Domowego z kapłanami z całej Polski.
Nasza diecezja w ramach Filii Pelplińskiej pełniła posługę muzyczną podczas zawiązania wspólnoty, konferencji i świadectw a także podczas Eucharystii w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Bóg zapłać za piękna posługę. Bardzo miłą niespodzianką było spotkanie w Kaliszu małżeństw z naszej diecezji, które przyjechały indywidualnie oraz wielu braci i sióstr znanych z rekolekcji i spotkań z całej Polski. Jest to nieoceniony dar jedności myśli serc!
Naszą pielgrzymkę zaplanowaliśmy na dwa dni, pięknie ją zorganizował Rejon Brodnica na czele z Moderatorem Rejonowym Księdzem Marcinem Kaczyńskim. Z Kalisza pojechaliśmy na nocleg, gdzie po kolacji spotkaliśmy się w plenerze na nabożeństwie majowym i pogodnym wieczorze, a w majową niedzielę pojechaliśmy do Lichenia, aby pokłonić się Matce Bożej Bolesnej. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w często omijanym Strzelnie aby zwiedzić romańską bazylikę pw. Św. Trójcy z charakterystycznymi kolumnami przedstawiającymi dobro i zło oraz wieloma relikwiami świętych, a także średniowieczną rotundę Św. Prokopa.
Bardzo dziękujemy tym, którzy dzielili z nami radość obecności, spotkania, wspólnej modlitwy – wszystkim rodzinom oraz Księdzu Marcinowi . Z pewnością był to bardzo dobry czas – czas wsłuchiwania się w głos Pana Boga oraz człowieka. Bardzo dziękujemy najpierw Bogu Najwyższemu za łaskę uczestniczenia kolejny raz w pielgrzymce oraz Wam wszystkim. Niech Pan Bóg wszystkim wynagrodzi trud i błogosławi w codziennej formacji w małżeństwie i rodzinie

Ewa i Sylwek

Poniżej refleksje uczestników

1.”Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi , tej ziemi.”
Te słowa są bardzo aktualne, nie ma już z nami Tego, który je wołał, ale my musimy je ciągle odnawiać , aby wybrzmiały równie mocno i z wiara , jak wtedy w Warszawie. Grażyna

2.Szczęść Boże Wyjazd do Sanktuarium Św. Józefa był moim marzeniem. Podjęcie decyzji nie było trudnym wyzwaniem. Jedziemy!! Zaczyna się lawina przeszkód hmm… w ciszy mówię Jezu Ty się tym zajmij. Dzień przed wyjazdem 23:30 pakowanie … w końcu ruszamy z Brodnicy o 6 rano, przystanki w Toruniu i już całą cudowną Wspólnotą ruszamy. Przeżycie ogromne, mnóstwo cudownych ludzi , którzy przyjechali w tym jednym celu!!! Wszyscy zjednoczeni w Chrystusie, otoczeni płaszczem Matki Bożej i opieką Św. Józefa. Wspólna modlitwa, wspólny śpiew chwalący Boga. Pełni wiary, nadziei i miłości . Bóg zapłać za ten czas, niech Boży Duch w nas trwa. Dobrze, że Jesteście Kasia Pankowska

3.Wybrałem się wraz z rodziną na pielgrzymkę modlić się , w pewnej chwili jej trwania poczułem jakbym został zaproszony do wspólnej modlitwy przez Jezusa , Maryje i Józefa. Jechałem na pielgrzymkę w zgrzebnej koszuli, a wracam w zbroi na której grzech się kruszy a miłość promieniuje .Paweł i Sylwia
4.Atmosfera wspólnoty w Kaliszu bardzo miła. Czuć Ducha jedności i zaangażowanie we wspólną modlitwę oraz śpiew. Dobrze dobrane proporcje konferencja, śpiew, świadectwa.
Bardzo cenne świadectwa rodzin wielodzietnych. Rewelacyjne warunki noclegowe, pyszne jedzenie. Możliwość wieczornych integracji (nie koniecznie 18stki) Michał

5.Dziękuje Panu za ten czas łaski, bycia ze wspólnotą DK w Kaliszu u św. Józefa oraz nawiedzenia Matki Bożej Licheńskiej. Umocniona Bożą miłością z wiarą w jeszcze większą moc Bożego błogosławieństwa wracam do domu dzielić się Jezusem Basia.

6.Pielgrzymka Kalisz 2019: Przede wszystkim Poczucie takiej więzi wspólnoty DK z całej Polski, to była nasza pierwsza w życiu do Kalisza pielgrzymka. Opowieści Starszego Małżeństwa Leny Janusza Kilanowskich jak kiedyś DK działał w Brodnicy. Spotkaliśmy znajomych z Rekolekcji z OR z Diecezji Płockiej. Uśmiechy, rozmowy, gęsty wszelkie ludzi których niby nie znaliśmy a pozytyw nastawienia w Braterskiej postawie można określić Miłości. Całe przeżycia z dnia, podróży autokarem, wieczoru w pensjonacie przygrywane na gitarze naszej Diakoni zapachniało Nam znowu Rekolekcjami. Piękne przeżycia Duchowe tu dołączamy Licheń no i Strzelno w którym zostawiliśmy intencje przy Ołtarzu z Relikwiarzami. Bóg Zapłać za to że Jesteście. Chwała Panu do kolejnej Pielgrzymki. Katarzyna i Tomek Sikorscy.

7.Wymodlona pogoda, noclegi super Jacek najlepszy przewodnik po ziemi konińsko-kaliskiej, bardzo fajny wyjazd modlitewno- rekreacyjny. Małgosia i Paweł

8.Pielgrzymka DK do Kalisza umocniła nas w wierze i jeszcze większej miłości do Pana Boga. Kalisz to miejsce, które po raz pierwszy w życiu zobaczyliśmy właśnie ze Wspólnotą Domowego Kościoła. Przepiękna eucharystia ubogacona przez toruńską Diakonię Muzyczną, świadectwa małżeństw, klimat działania Ducha Świętego oraz akt zawierzenia Św. Józefowi na długo pozostanie w naszej pamięci. Chwała Panu Małgorzata i Wojtek Brodnica.

 

40- lecie DK

W kościele MBZ w Toruniu, w miejscu gdzie 40 lat temu zawiązał się pierwszy krąg DK, uroczystą
Eucharystią pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Wiesława Śmigla w koncelebrze około 30
Kapłanów dziękowaliśmy Najwyższemu Bogu za charyzmat naszej wspólnoty i dobro jakie
otrzymujemy dla naszych małżeństw i rodzin trwając na drodze formacji.
Ksiądz Biskup porównał nas do Aniołów i zachęcał : bądźcie dla diecezji toruńskiej jak anioły:
pomagajcie nam, promieniujcie na całą diecezję i róbcie wszystko, aby jak najwięcej młodych
małżeństw, ale i tych małżeństw, które już są doświadczone, w Domowym Kościele znajdowało
formację, gościnny dom i możliwość wzrostu. Hierarcha podkreślił, że 40 lat Domowego Kościoła to
dowód na to, iż jest to dzieło anielskie, w którym obecny jest Bóg i Jego moc – Bóg dał nam wielki dar
przez Sługę Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego.
Obecni byli Marszałek Sejmiku Pan Piotr Całbecki oraz Prezydent Torunia Pan Michał Zaleski, którzy
niejednokrotnie wykazali życzliwość i wsparcie dla naszego Ruchu. Od Pana Marszałka Domowy
Kościół otrzymał medal przyznawany z okazji 100-lecia Niepodległości Polski „Unitas Durat
Palatinatus Culaviano-Pomeranientis”, a od Pana Prezydenta Anioła z gratulacjami i najlepszymi
życzeniami
Za postawę służby i troski o formację małżeństw w DK zostały nagrodzone przez Biskupa Wiesława
specjalnym Listem gratulacyjnym osoby które jeszcze raz pragniemy wymienić
1. Bogdan Major parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Toruniu
2. Lech Polakiewicz parafia Św. Michała w Toruniu
3. Halina i Janusz Mazurek parafia Św. Józefa w Toruniu
4. Eleonora i Janusz Kilanowscy parafia Św. Józefa w Toruniu
5. Maria Mroczkowska parafia Marii Karłowskiej w Toruniu
6. Aniela i Wiesław Strelczuk parafia Św. Józefa w Chełmnie
7. Blandyna i Jan Ciemielewscy parafia MB Królowej Polski w Toruniu
Niech Jezus Chrystus Najwyższy Sługa będzie w Nich uwielbiony , a Patronka Ruchu Ś-Ż Niepokalana
Matka Kościoła błogosławi na drodze charyzmatu Ruchu Ś-Ż i służby za …”niebieskie dolary”
Dziękujemy wszystkim gościom i członkom naszej wspólnoty za obecność i organizacje tego
wydarzenia, szczególne podziękowania należą się rejonowi Koniuchy, ale wiemy że każdy rejon
dołożył swoją cegiełkę. DZIĘKUJEMY! Wiele godzin spędziliśmy na przygotowaniach, zgodnie z
hasłem „równi służą równym”, bo do diakoni wychowuje nas Ruch.. .
Ewa i Sylwek Winiarscy

 

Autorką zdjęć jest Oktawia Sokalska: